Sesja TFP co to jest?

Sesja TFP to sesja fotograficzna gdzie modelka udziela fototgrafowi prawa do wykorzystania jej wizerunku zawartego w fotografii bez żadnych opłat.

Fotograf zaś udostępnia modelce swoje zdjęcia również bez opłat. Podsumowując efektem sesji FTP są zdjęcia które obie strony mogą publikować.

Jesteś zainteresowana umową w układzie TFP modelka - fotograf Kraków i okolice miejscem sesji proszę o kontakt telefoniczny bądź przez e-mail.

Tutaj do pobrania druk- umowa TFP 

Nikon AW120 - test

Lubię nurkowanie i snorkeling. Postanowiłem kiedyś wykonać kilka zdjęć pod wodą  i przyznam, że bardzo mnie to wciągnęło. Oczywiście najpierw powstaje pytanie czym te zdjęcia robić.

Miałem stary ale dobry aparat  Canon PowerShot A60 kupiłem do niego  pokrowiec wodoodporny zapinany na rzepy itd. i wystartowałem z  fotografią  podwodną. Efekt jak na aparacik 2 Mpx był bardzo dobry. Dobre szkiełko dawało efekt. Nie były to zdjęcia  wielkiego lotu ale na początek... było ok. Zabawa przednia.

 

 Egipt Canon Powershot A60  Trochę głębiej  

 

Oczywiście najlepszym miejscem do zdjęć pod wodą  to Morze Czerwone czyli Egipt. Turcja to właściwie piaski, Chorwacja już lepiej. Grecja - tu miałem fajne zdjęcia choć też dużo piachu, ale znalazłem piękne miejsce i plażę. Niestety  coś zawaliłem ze szczelnością i aparat poszedł na utylizację. Tak piękne zdjęcia ławic, załamań płyt tektonicznych tworzących  małą grecką rafe poszły w zapomnienie.

Nadchodzą kolejne wakacje i tak wpadłem na pomysł, że kupię aparat do wody.

 

Wybór padł na model Nikon AW120.

(Test Nikona AW 120)

 

 

Test Nikon AW 120

Dane podstawowe: 

 

Rozdzielczość 16 mln pikseli

Obiektyw/Soczewka NIKKOR z 5-krotnym zoomem optycznym

Konstrukcja optyczna 12 soczewek w 10 grupach (2 soczewki ze szkła ED
Otwór względny f/2,8 4,9
Redukcja drgań Połączenie optycznej i elektronicznej redukcji drgań (VR)

Wybór pola ostrości Priorytet twarzy, wybór manualny z 99 polami ostrości, centralny, śledzenie obiektów w ruchu, AF z wyszukiwaniem celu

Zapis danych Pamięć wewnętrzna (ok. 329 MB), karty pamięci SD/SDHC/SDXC

Format zapisywanych plików Zdjęcia: JPEG. Pliki dźwiękowe (notatki głosowe): WAV. Filmy: MOV (wideo: H.264/MPEG-4 AVC, audio: LPCM stereo)

Czułość ISO ISO 125?1600. ISO 3200, 6400 (dostępna w trybie automatycznym)

Sposób pomiaru ekspozycji Matrycowy, centralnie ważony (zoom cyfrowy mniejszy niż 2-krotny), punktowy (zoom cyfrowy 2-krotny lub większy)

Czasy otwarcia migawki 1/1500 s; 1/4000 s (najkrótszy czas podczas szybkiego wykonywania zdjęć seryjnych). 4 s (program tematyczny "sztuczne ognie"

 

 

Postanowiłem opisać tutaj niektóre zagadnienia których nie znalazłem w internecie a które bardzo zaciekawiły mnie przed zakupem. Testy, które widziałem były bardzo podobne. Pokazywały Nikona w wodzie, błocie itd. Porównywano go w testach do aparatów konkurencji. Czytałem wszystko, ale miałem pewien niedosyt informacji. 

Wybrałem ten aparat  dla jego parametrów i rozmaitych gadżetów. Inna sprawa chciałem mieć kolejnego Nikona. 

 

Do czego chciałem wykorzystać aparat Nikon aw120? Głównie do  zdjęć podczas nurkowania lub snorkelingu. Interesował mnie też GPS, jego mapy oraz funkcje. Zdjęcia aparatu konkurencji były bardzo udane w wodach ciepłych. Tu Nikon miał  lekko niebieski zafarb na większych głębokościach. Pobrałem foto z tym zafarbem wgrałem je do LR i po zjechaniu z koloru niebieskiego osiagnąłem podobny efekt jak przy Canonie. Pomyślałem jest ok, a przecież Nikon ma lepsze parametry i zachowuje więcej szczegółów. 

 

Mój test jest tylko uzupełnieniem innych testów. Mam nadzieję, że daję odpowiedzi które w necie ciężko znaleźć. 

Zaznaczam opis jest opisem na gorąco i przedstawia moje godzinne zapoznanie się z aparatem i co uzyskałem. Myślę, że wielu ludzi kupując taki aparat zakłada szybkie, proste fotografowanie w czasie wakacji. Do zdjęć profesjonalnych stosuje się przecież lustrzanki. Nikon aw120 to aparat wakacyjny z pewnymi możliwościami.

 

Dalszy ciąg - Nikon AW-120 wifi i gps